Kto wie gdzie leży Zatoka Centralna? Zgadza się – Sinus Medii znajdziemy niemal w samym centrum księżycowej tarczy, na południowy-zachód od Morza Oparów. Koneserzy zakamarków Srebrnego Globu wiedzą to doskonale, jednak nie jest to obiekt powszechnie znany, mimo tak eksponowanego położenia. Być może przyczyną jest sąsiedztwo górskiego pasma Apeninów – niezwykle widowiskowej formacji, która przyciąga uwagę obserwatorów pozostawiając niejako w cieniu okoliczne tereny i znajdujące się tam ciekawe obiekty.

Odrywając na chwilę wzrok od poszarpanego łańcucha górskiego Apeninów i wędrując nieco na południe trafimy na przykład na obszar pokryty rowami i rozpadlinami. Najlepiej widocznym jest rów Rima Hyginus, znajdujący się pomiędzy Mare Vaporum i Sinus Medii, zawdzięczający nazwę niewielkiemu kraterowi Hyginus umiejscowionemu w centralnej części rozpadliny.

Sinus Medii
1 kwietnia 2020, SW 120ED + Datyson TTX 650
Rima Hyginus

Wyziewy Hyginusa

Hyginus okazuje się być bardzo nietypowym kraterem księżycowym, nie ma bowiem charakteru uderzeniowego – to produkt autentycznej aktywności wulkanicznej! Zdjęcia wykonane z księżycowych orbiterów ujawniają wewnątrz rozpadliny większą liczbę nietypowych, małych kraterów, mających również wulkaniczną genezę. Główny krater Hyginus ma ok. 10 km średnicy. To obszar występowania tzw. „przejściowych zjawisk księżycowych” – obserwowano wydobywające się z Hyginusa wyziewy wulkaniczne!

Rima Hyginus
Obraz uzyskany przez misję Lunar Orbiter III (1967). Źródło: NASA
Obraz uzyskany podczas misji Apollo 10 (1969). Źródło: NASA

Zobacz także:

Loading

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *