W moim niedawnym wpisie przedstawiłem sylwetkę dzisiejszego bohatera, nie unikając tematów drażliwych i kontrowersyjnych, takich jak wady tego modelu. Należy do nich obowiązkowe pośrednictwo wbudowanego lusterka uchylnego lub pryzmatu Amiciego. Na tylnym porcie nie mamy dostępu do „czystego” obrazu ponieważ gwint M35x1 wieńczący tylną obudowę nie pozwala na dołączenie standardowych akcesoriów. Tymczasem ja wolałbym na tylnym porcie zastosować własną kątówkę o znanej mi jakości, która w dodatku pozwalałaby wygodnie nachylić okular w niektórych pozycjach obserwacyjnych.

A co z portem górnym, obarczonym nadal pośrednictwem lusterka uchylnego? Wpływ mankamentów lusterka na precyzję obrazu będzie malał wraz ze spadkiem powiększenia. Zmniejszając je do granic wyznaczanych dostępnością okularów długoogniskowych, która to długość kończy się zwykle na 40 mm, uzyskamy powiększenie ok. 31x. Można je uznać za na tyle małe, by okular w górnym porcie potraktować po prostu jako rodzaj dodatkowego, precyzyjnego szukacza.

Visual back i odzyskanie dostępu do tylnego portu

Sposobem na swobodne stosowanie na tylnym porcie standardowych akcesoriów 1,25 lub 2” jest dokupienie adaptera M35x1-SCT / 2″ 24 TPI (można szukać pod nazwą „ETX-SCT”), który umieszczamy w miejsce fabrycznego pryzmatu Amiciego. Pozwala to korzystać z obrazu pochodzącego bezpośrednio z lustra i umożliwia zastosowanie standardowej końcówki visual-back do teleskopów SCT.

Wypróbowałem dwa warianty – visual back 1,25” oraz visual back 2” z adapterem 1,25”.

Visual back 1,25”
Visual back 2”

Wśród mankamentów ETX90 wymienionych w poprzednim wpisie jest także sprawa bliskości szukacza i okularów w tylnych portach. Po zastosowaniu dodatkowego wyjścia visual back odsuwamy się nieco od szukacza, jednak stojąc od jego strony, w wypadku mniejszej tulei 1,25” nadal niemal zawadzamy o niego nosem. Dopiero zastosowanie pokaźnej tulei visual-back 2” pozwala odsunąć się od feralnego szukacza w sposób zdecydowany i zapomnieć o jego obecności.

Oczywiście w ten sposób wydłużamy nieco ogniskową, ale ponieważ lustro jest ruchome, taka niewielka korekta nie zmienia w żaden sposób komfortu obserwacji. Wersja ta daje dodatkowo możliwość zastosowania akcesoriów 2”, co zdecydowanie rozszerza zakres zastosowań tego wdzięcznego instrumentu.

Dodatkowy szukacz 0,965”

I kolejny pomysł, podpowiedziany przez kolegów z CloudyNights: skoro okular 40 mm w górnym porcie pełni w gruncie rzeczy funkcję dodatkowego szukacza, to zamiast ciężkiego, współczesnego okularu 40 mm, zastosowałem kątówkę i okular 0,965”. Zestaw można ustawić tak, aby okular znalazł się zaraz obok okularu szukacza i aby cały proces pozycjonowania teleskopu wykonać stojąc w jednym miejscu. Tymczasem wielki okular 1,25” skierowany do góry wymagał obchodzenia teleskopu i „zaglądania” do niego stojąc po przeciwnej stronie szukacza.

Użyłem japońskich elementów produkcji Kenko – kątówki pryzmatycznej i okularu AH. 40 mm. Przy zastosowaniu mniejszego wyjścia visual back 1,25” udałoby się zapewne uzyskać ostrość obrazu z obu portów w tym samym położeniu lustra głównego. W zestawie widocznym na zdjęciu użyłem długiej tulei visual back 2” – w tym wypadku okular w tylnym porcie jest nieco odsunięty od ogniska i ostrość trzeba korygować, lub zastosować dodatkową tuleję odsuwającą okular 40 mm od kątówki. Sytuacja odwraca się gdy zrezygnujemy z kątówki w tylnym porcie – wówczas łatwo osiągniemy ostry obraz w obu okularach, pod warunkiem zastosowania na tylnym porcie okularu z odpowiednio długą tuleją, pozwalającą na pewien zakres manewrowania odległością od ogniska.

Jeśli ktoś szuka pomysłu na wykorzystanie górnego portu jako gniazda dodatkowego, precyzyjnego szukacza, rozwiązanie wydaje mi się zdecydowanie wygodniejsze niż proste użycie współczesnych okularów 40 mm. W dodatku znacznie mniej masywne akcesoria 0,965” nie obciążają niepotrzebnie całego setupu. Oprócz kątówki i okularu 0,965” potrzebny jest oczywiście także adapter 1,25”->0,965”, który mocujemy w górnym porcie.

Zobacz także:

Loading

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *