• Wygodna Mapa Księżyca po polsku, w postaci pojedynczego pliku graficznego lub pliku PDF do wydruku.
  • Obejmuje ponad 600 formacji terenowych i miejsc na widocznej z Ziemi tarczy Księżyca.
  • Nie wymaga ładowania interaktywnych interfejsów, klikania, zarządzania warstwami.
  • Dostępna w dwóch wersjach:

ekran lub wydruk:

Pobierz PDF

Zanim wydrukujesz Mapę albo zamieścisz ją w sieci, pobierz najnowszą wersję z tej strony!
Aktualna wersja: 1.3.6.1 (sierpień 2022 r.).

Also available in English version: Moon Map with English names

1. Mapa do zastosowań ekranowych (PNG)

Mapa Księżyca. Wersja PNG. Rozmiar pliku 4 mb. Kliknij aby wyświetlić oryginał w pełnym rozmiarze w przeglądarce www. Aby powiększyć go skorzystaj kursora (lupka), a po osiągnięciu maksymalnego rozmiaru możesz jeszcze zmieniać powiększenie przeglądarki www korzystając z klawiszy Ctrl+ i Ctrl-)

2. Mapa do zastosowań ekranowych i wydruku (PDF)

mapa-PDF miniatura
Mapa Księżyca. Wersja PDF. Rozmiar pliku 20 mb

Wersja PDF pozwala na uzyskanie dobrej jakości wydruku aż do rozmiaru B0 (1×1,4 m). Elementy tekstowe zachowują w tym formacie wektorowy charakter, gwarantujący najwyższą precyzję, pozwalają się także przeszukiwać za pomocą wyszukiwarek wbudowanych w przeglądarki PDF lub WWW (zazwyczaj Ctrl+F) .

Od wersji 1.3.4 Mapa Księżyca zawiera warstwy które pozwalają wyłączyć widok etykiet i siatki współrzędnych z poziomu przeglądarki PDF, uzyskując czysty, fotograficzny obraz tarczy Księżyca o bardzo wysokiej precyzji.

Mapa bitowa prezentująca powierzchnię tarczy Księżyca osiąga przy wydruku w rozmiarze B0 rozdzielczość 150 dpi. Pozwala to na uzyskanie dobrej jakości detalu przy zastosowaniu wielkoformatowego druku ploterowego z rozdzielczością 360, a nawet 720 dpi. Obiekty w pliku zapisane są w przestrzeni barwnej RGB.

Uzupełnieniem wersji PDF jest słowniczek łacińsko-polski nazw własnych, zestawienie podstawowych danych fizycznych i orbitalnych Księżyca oraz zestawienie wybranych misji, które osiągnęły z sukcesem księżycową powierzchnię.

Możesz także pobrać grafikę przygotowaną dla wersji PDF w postaci mapy bitowej o wysokiej rozdzielczości (5039×7126 px, 5,9 mb)

3 Gotowe wydruki

Moją mapę możesz kupić w sklepie mundo.pl, który oferuje ją w postaci zmywalnych mat pozwalających na nanoszenie notatek i oznaczeń za pomocą zmywalnego białego pisaka. Mapa dostępna jest w kilku formatach, aż do 135×192 cm i wysyłana jest w bezpiecznej kartonowej tubie wliczonej w cenę.

Polskie nazwy

Mapa Księżyca uwzględnia polskie nazwy formacji o charakterze mórz (ocean, morza, jeziora, zatoki i bagna), oznaczone kolorem żółtym. Na biało-czerwono oznaczyłem nazwy kraterów posiadających polską wersję językową, wynikającą z etymologii nazwiska patrona. Wybór zawęziłem do nazwisk wskazanych oficjalnie jako polskie w Gazetteer of Planetary Nomenclature IAU. Nie tłumaczyłem wszystkich nazw własnych, takich jak nazwiska postaci starożytnych, mające polskie odpowiedniki, albo nazwy niektórych pasm górskich. Uznałem, że byłby to wybór przypadkowy, wprowadzający dodatkowy chaos.

Mapa wykorzystuje obrazy zebrane przez sondę Lunar Reconnaissance Orbiter (NASA). Wszystkie nazwy wpisywałem ręcznie, a literówki to moja specjalność, więc zapewne i tutaj się przed nimi nie ustrzegłem. Jeśli zauważycie błędy, macie uwagi, propozycje – piszcie!


Mapę Księżyca można pobrać i wykorzystać na własnej stronie pod podanymi niżej warunkami. Informacje na temat najnowszych aktualizacji i dokonywanych w ich ramach zmian znajdują się w dziale Mapa Księżyca – aktualizacje.

Komercyjne wykorzystanie Mapy

Status prawny elementów użytych do stworzenia Mapy umożliwia udzielenie licencji na wykorzystanie komercyjne. Jeżeli chciałbyś sprzedawać swój produkt wykorzystujący Mapę, wydruki itp., proszę o kontakt.

Polecam także:

Kopiowanie i rozpowszechnianie Mapy dozwolone na zasadach licencji Creative Commons BY-NC-ND 3.0 PL (w skrócie: rozpowszechnianie możliwe jest w celach niekomercyjnych pod warunkiem oznaczenia autora i niedokonywania żadnych zmian w utworze; nie ma obowiązku umieszczania na Mapie lub w jej sąsiedztwie dodatkowych informacji o autorze itp. – wystarczy to co się już na samej Mapie znajduje, choć będzie mi miło jeśli udostępniając Mapę w swoim serwisie dodasz link do tej strony).
Pliki udostępniane są bez gwarancji bezbłędności, wykorzystanie odbywa się na wyłączną odpowiedzialność użytkownika.

Loading