W tym roku mamy okazję obserwować efektowną wędrówkę Marsa przez gwiazdozbiory położone wzdłuż linii ekliptyki. Jej kulminacyjnym momentem będzie opozycja w dniu 13 października, podczas której planeta znajdzie się w gwiazdozbiorze Ryb, w odległości ok. 62,5 mln km od Ziemi, osiągając rozmiary 22,3 sekund kątowych (dla porównania: obserwowana z Ziemi tarcza Księżyca ma ok. 30 minut kątowych).

Jednak UWAGA: Termin opozycja oznacza, że planeta znajduje się w stosunku do Ziemi dokładnie po przeciwnej stronie niż Słońce. Nie jest tożsamy z momentem największego zbliżenia planety do Ziemi i uzyskania największej średnicy kątowej. W wypadku Marsa nastąpi to już 6 października, a planeta osiągnie wówczas rozmiar kątowy 22,6”.

Tak wyglądał Mars 21 sierpnia, będąc w odległości 81,2 mln km od Ziemi. Planeta osiągnęła wówczas średnicę kątową 17,3 sekund:

MARS 2020-08-21
21 sierpnia 2020, SW 120ED + Datyson TTX 650

Po niecałych dwóch tygodniach, 9 września, planeta zbliżyła się na odległość 73 mln km, osiągając widomą średnicę 19,2”:

MARS 2020-09-03
9 września 2020, SW 120ED + Datyson TTX 650

Czego spodziewać się w czasie opozycji? Poniżej zestawienie pokazujące zmianę średnicy widocznej na zdjęciach i docelowe rozmiary tarczy w czasie opozycji, podczas której będzie ona oświetlona w całości, podobnie jak Księżyc w pełni:

  • Macie problemy ze zidentyfikowaniem szczegółów obserwowanych na powierzchni Marsa? Poczytajcie jak sobie pomóc stosując wizualizacje tarczy planety oraz mapy.
  • Dane na temat aktualnej widoczności Marsa i pozostałych planet znajdziecie na stronie Efemerydy.

Zobacz także:

Loading

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *