Rozmowy na temat Mapy Księżyca jakie miałem okazję odbyć z kolegami na forach astronomicznych, facebooku lub prywatnie utwierdziły mnie w przekonaniu, że podstawowym kierunkiem rozwoju tego projektu musi być stworzenie wersji pozwalającej na uzyskanie wydruku dobrej jakości, w dużej skali. Wielu kolegów deklarowało. że czeka na ogłoszenie zakończenia poprawek aby zafundować sobie tego typu drukowany gadżet.

Pierwotna wersja mapy w wersjach 1.x… przeznaczona była jednak wyłącznie do zastosowań ekranowych. Tymczasem aby uzyskać dobrą jakość drobnego liternictwa, musi ono pozostać w formie wektorowej, dającej idealną dokładność linii bez względu na wielkość wydruku. Formatem pozwalającym na wygodne udostępnienie mapy w tej formie jest PDF.

Na astrostronie zamieściłem nową wersję mapy 1.2 – na razie stale jeszcze w wersji rastrowej (PNG), ale przygotowaną z myślą o wersji do wydruku.

Mapa Księżyca - kadr

Najważniejsze zmiany w wersji 1.2

  • Znaczące zwiększenie jakości i rozdzielczości podkładu z grafiką przedstawiającą tarczę Księżyca. Oceniam, że pozwoli ona docelowo uzyskać dobrą jakość w druku ploterowym 360 lub 720 dpi nawet w rozmiarze B0 (1×1,4 m). Rozdzielczość mapy bitowej z podkładem przy tej skali wyniesie 150 dpi.
  • Zmiana sposobu renderowania etykiet i pozostałej grafiki skutkująca znaczącą poprawą jakości i czytelności liternictwa. W tej chwili wszystko tworzone jest całkowicie wektorowo i może być eksportowane na format rastrowy jak obecnie, albo na formaty zachowujące wektorowy charakter etykiet (np. PDF).

Te zabiegi podniosły zdecydowanie jakość i czytelność drobnych szczegółów i podpisów do poziomu, który pozwala nawet na powiększanie mapy bitowej na ekranie do 130-150% (Ctrl+ lub Ctrl- w przeglądarce www) przy zachowaniu względnie poprawnej jakości szczegółu! Oprócz tego:

  • Zwiększyłem minimalnie rozmiary pliku, co wyraźnie poprawiło czytelność.
  • Dodałem siatkę współrzędnych selenograficznych.
  • Dokonałem wyraźnego rozróżnienia typograficznego i kolorystycznych kraterów od wszystkich pozostałych formacji terenowych.
  • Poprawiłem kilka znalezionych literówek.

Zapraszam do pobrania najnowszej wersji!

Loading

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *