Znacznie precyzyjniejszy podkład fotograficzny o bardzo wysokiej rozdzielczości oraz możliwość wyłączenia widoku etykiet i siatki współrzędnych z poziomu przeglądarki PDF – to najważniejsze zmiany w najnowszej wersji Mapy Księżyca, która czeka już na pobranie w dziale Narzędzia.

Jakość i precyzja detali widocznych w podkładzie prezentującym powierzchnię Księżyca pozwala nie tylko odnaleźć więcej szczegółów topograficznych, ale decyduje też o czytelności drobnych napisów, co zaczyna mieć znaczenie w wypadku bitmapowej wersji ekranowej w formacie PNG. Jej parametry są tak dobrane by zapewnić czytelność najdrobniejszego liternictwa. Jest jasne, że im delikatniejszy i mniej ziarnisty jest charakter znajdującej się pod etykietami grafiki, tym ich czytelność się poprawia.

Zastosowanie nowego, dokładniejszego podkładu zachęciło niektórych kolegów do wynajdywania drobnych szczegółów na księżycowej powierzchni. Szybko okazało się, że gdy w grę wchodzą tak drobne detale, etykiety z nazwami formacji i obiektów przesłaniające ich obraz stają się poważną przeszkodą. Ponieważ sugestie by umożliwić wyłączanie widoku etykiet powtórzyły się wielokrotnie od momentu opublikowania wersji 1.3.3 z poprawionym podkładem, opracowałem wariant w którym etykiety, a także siatka współrzędnych stanowią osobne warstwy, które można wyłączyć w przeglądarce PDF, uzyskując czysty obraz fotograficzny tarczy Księżyca o bardzo wysokiej jakości. Mam nadzieję, że polepszy to zdecydowanie funkcjonalność i wygodę korzystania a Mapy.

Mapa Księżyca

Nowy podkład ma jeszcze jedną, „biznesową” zaletę. W przeciwieństwie do poprzedniego, który udostępniany był z licencją na niekomercyjne wykorzystanie edukacyjne, obecna wersja oparta jest na obrazie nieobarczonym takim ograniczeniem. Oznacza to, że Mapa jest w pełni przystosowana do komercyjnego użytku. Jeżeli jesteś zainteresowany uzyskaniem licencji na jej wykorzystanie – np. sprzedażą opartych na niej wydruków wielkoformatowych – zapraszam do kontaktu.

Najważniejsze zmiany w wersji 1.3.3 – 1.3.4

  • Wprowadzenie nowego, dokładniejszego podkładu, pozwalającego na udzielenie licencji na komercyjne wykorzystanie Mapy.
  • Umieszczenie etykiet i siatki współrzędnych na osobnych warstwach, których widok można wyłączyć z poziomu przeglądarki PDF.
  • Drobne uzupełnienia listy obiektów.
  • Uzupełnienie listy misji księżycowych o lądowisko Chang’e 5

Loading

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *